Jak reklamować usługę dentystyczną?

przez | 6 stycznia, 2021

Zdrowe i piękne zęby to już nie tylko przywilej, ale często wręcz zawodowy obowiązek. Usługi stomatologiczne, protetyczne czy ortodontyczne cieszą się bardzo dużą popularnością. W związku z tym, statystycznie, coraz częściej wykonywane są po prostu źle. Jeżeli plomba nam wypadnie zaraz po założeniu, to jak reklamować usługę dentystyczną? Co zrobić jeżeli leczenie ortodontyczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Odpowiedź w poniższym artykule. Jak zwykle oprócz teorii postaram się zwrócić uwagę na to, co jest najważniejsze w praktyce.

Po pierwsze – jakie przepisy regulują umowę o usługi dentystyczne?

Umowę o usługi stomatologiczne, które mają na celu osiągnięcie konkretnego rezultatu np. – załatanie dziury czy odbudowę zęba, traktuje się jako umowę o dzieło. Podobnie jest z naprawianiem zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych. Umowę o dzieło regulują przepisy kodeksu cywilnego od art. 627 do art. 646. Oczywiście umowy o jednorazową usługę dentystyczną nie są zawierane w formie pisemnej, dlatego warto zachować paragon. Dowodem na zawarcie umowy może być też historia leczenia dostępna na prośbę pacjenta w placówce zdrowotnej.

Dlaczego to ważne? Czyli reklamacja usługi dentystycznej jak reklamacja towaru

Do reklamacji wykonania „dzieła” stosuje się w większości przepisy dotyczące reklamacji przy sprzedaży – jest to tzw. rękojmia za wady. To oznacza, że źle nałożoną plombę reklamuje się w taki sam sposób jak odklejoną podeszwę od buta. Oczywiście na poziomie przepisów. Reklamować możemy wady, które ujawnią się do 2 lat od wykonania usługi. Powyższe ma zastosowanie przy usługach prywatnych, nie w ramach NFZ.

Jak reklamować usługę dentystyczną? Czego możemy się domagać?

Reklamację powinniśmy złożyć na piśmie za pokwitowaniem odbioru. Możemy domagać się usunięcia wady poprzez naprawę, zażądać wykonania usługi na nowo (wymiana), albo zażądać obniżenia ceny i np. skierować się do innej kliniki. W wypadku gdy usługa została wykonana bardzo źle i wady są „istotne” można odstąpić od umowy i zażądać zwrotu pieniędzy. Wzory pism reklamacyjnych z umów o dzieło można znaleźć np. na stronie Fundacji Konsumentów:

Reklamacja naprawa dzieła

Reklamacja wymiana dzieła

Oświadczenie o obniżeniu ceny usługi

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy

Jakie mamy prawa, jeżeli stomatolog uszkodzi nam zdrowy ząb?

Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy stomatolog popełnia błąd i w trakcie leczenia uszkadza nam zdrowe zęby bądź pogarsza stan chorego.  W takiej sytuacji mamy prawo domagać się odszkodowania. Odszkodowanie może przybrać formę leczenia zęba bądź też pokrycia kosztów takiego leczenia u innego lekarza. Podstawą prawną żądania odszkodowania będzie zazwyczaj artykuł 471 kodeksu cywilnego.

O czym pamiętać przy reklamacji usługi dentystycznej?

Przechowujmy paragony bądź faktury za usługi dentystyczne. W przypadku długotrwałego leczenia (np. ortodontycznego) warto podpisać umowę, która określać będzie cel leczenia.

– Warto jest dobrze udokumentować niezgodność z umową/wadę leczenia. W tym celu może nam się przydać opinia innego stomatologa, zdjęcie rtg, czy zwykłe zdjęcie jeżeli jest w stanie uchwycić efekt źle wykonanej usługi.

– Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z wykonanej usługi dentystycznej złóżmy reklamację na piśmie – daje to o wiele większe szanse powodzenia niż roszczenia ustne. Pamiętajmy, że reklamacja to nadal forma polubownego rozwiązywania sporu i nie ma nic niezręcznego w przekazaniu  pisma do pokwitowania. Osoby składające pisma są traktowane poważniej niż osoby spierające się ustnie.

– Stomatolog ma prawo dokonać jednej poprawki, nawet jeżeli już w pierwszej reklamacji żądamy zwrotu pieniędzy. Powinien to wykonać niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności (art. 560 kodeksu cywilnego).

___

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.).

Fot. Jonathan Borba Unsplash

Potrzebujesz pomocy? jestem dostępny pod adresem: kontakt@blogdlakonsumenta.pl

Zobacz też: Zakup używanego samochodu – jakie mamy prawa kiedy wystąpią w nim wady?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *