Czy można odstąpić od zakupu dokonanego osobiście w sklepie?

przez | 30 maja, 2020

Czy można odstąpić od zakupu dokonanego osobiście w sklepie?

Istnieją w naszej codzienności zagadnienia prawne, które pomimo swojej prostoty i jednoznaczności w lwiej części społeczeństwa budzą zdziwienie i niedowierzanie. Czy można odstąpić od zakupu towaru? Niestety często nie rozróżnia się o jaki zakup chodzi – osobiście w sklepie, czy na odległość/poza lokalem przedsiębiorstwa. Od zakupu towaru na odległość i poza lokalem firmy zgodnie z art. 27 Ustawy o prawach konsumenta[1] można odstąpić w większości przypadków. Ale dzisiaj skupimy się na pytaniu, czy można odstąpić od zakupu dokonanego osobiście w sklepie?

Kupiłem w sklepie budowlanym 10 l farby w dwóch puszkach po 5l. Po pomalowaniu mieszkania okazało się, że wystarczyło mi 5l i drugiej puszki nie musiałem nawet otwierać. Czy mogę odstąpić od umowy zakupu, zwrócić niepotrzebny mi już towar i odzyskać pieniądze?

Prawdopodobnie nie. Nie ma przepisu prawa, który daje konsumentowi prawo odstąpienia od umowy zakupu towaru, jeżeli umowę zawierał osobiście w sklepie stacjonarnym! Jedyną nadzieją jest dobra wola sprzedawcy! Może on albo zgodzić się na zwrot towaru specjalnie dla nas (bardzo mało prawdopodobne), albo uregulować tę kwestię w regulaminie. Niektórzy przedsiębiorcy dają prawo do zwrotu towaru kupionego osobiście w sklepie, ale tutaj trzeba uważać na warunki, które należy spełnić! Podstawowym warunkiem jest określony czas na odstąpienie, prawie zawsze trzeba mieć oryginał paragonu, bardzo często towar musi być w stanie nienaruszonym, tzn. nierozpakowany, z oryginalną metką etc. Zwracam uwagę, że chociaż przykład w pytaniu dotyczy sklepu budowlanego – to zasada jest uniwersalna i dotyczy większości umów zawieranych w lokalu przedsiębiorstwa, czy jest to zakup odzieży, elektroniki, czy podpisanie umowy na abonament telefoniczny.

Wybrałem się z żoną do sklepu meblowego. Wybierałem sofę z katalogu w komputerze sprzedawcy, nie widziałem jej na żywo, nie dotykałem. Czy w związku z tym mogę odstąpić od umowy, skoro wpłaciłem sprzedawcy zaliczkę?

Prawdopodobnie nie! Jak wyżej, jeżeli umowa była zawarta osobiście w sklepie (a wpłatę zaliczki zazwyczaj należy tak interpretować) to nie mamy prawa do odstąpienia od takiej umowy. Wyjątkiem jest uwzględnienie takiej możliwości w regulaminie sklepu, bądź spontaniczna, dobra wola sprzedawcy.

A więc reasumując, czy można odstąpić od zakupu dokonanego osobiście w sklepie?

Z zasady nie. Jeżeli nie jesteśmy pewni danego zakupu, sprawdźmy regulamin sklepu, jeżeli nie ma tam możliwości zwrotu towaru, to być może warto sprawę przemyśleć i kupić towar przez internet lub sprawdzić jak jest ze zwrotami u konkurencji.

[1] Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 287).

Sprawdź też, czy można odstąpić od umowy zakupu maseczki przez internet – Tutaj

____

W razie czego, jestem dostępny pod adresem: kontakt@blogdlakonsumenta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *